Login  

Články

 

Druhý ročník Místního Fesťáku proběhne v sobotu v plzeňské Pohodě a Darkside clubu

22.5.2017
Místní Borci uvádějí: Pamatujete si ještě první ročník Místního Fesťáku? Zhruba 2 roky zpátky a 14 dní plných kapel a tvořivých lidí. Kromě návštěvnosti nás to celé moc bavilo, tak jsme si letos řekli, že jej, sice jen v jednodenní verzi zopakujeme. Celé to šílenství se odehraje tuto sobotu 27. května v Pohoda Music clubu, kde začneme na zahrádce a večer se pak postupně přesuneme o dvě patra výše do Darkside clubu, kde už nás nebude limitovat 10. hodina a párty tak může pokračovat do té doby, až už prostě nepůjde tančit či sát.
Těšit se můžete na Rutka Laskier, Hollywoodfun Downstairs z Nového Zélandu, Ptakz (Edoshův Kur-ník a spol), N´toko ze Slovinska, Zmar, Snyder, Zerograd a možná ještě někoho. Kromě muziky ukážeme i další super věci, které se kolem nás dějí, jako například nová čísla zinů Sebetvor, Drzost, distro od Slush Records, tvořivé slečny Kristýnu s Ivou nebo třeba guláš ze Satyra tentokrát nejen pro kapely.

Kapely:
Z Nového Zélandu, tak leda rugby nebo Pán prstenů, ale kapel sem k nám moc nejezdí. Zatím jedinou, odvážnou jsou Hollywoodfun Downstairs. Ale i kdyby jezdili "jen" oni tak budem spokojeni, protože každý jejich koncert je lepší než ten předchozí. A není to kapela jen tak ledajaká. Má i pekelně dlouhý název, kterému nerozumime. Čemu ale rozumíme je to, že se toho kluci vůbec nebojí a jejich agresivní noise punk či new wave punk Vás zaručeně rozhýbe. Jsou na své čtvrté tour po Evropě, které tentokrát natáhnou až na dva a půl měsíce, což nám říká, že se nelíbili jenom u nás, ale zanechali výborný dojem i v okolních zemích. Na svém kontě mají kromě několika EP i jedno LP Reactions a čerstvě vydané album Tetris, ke kterému jedou současnou touru.
Vsadím se, že tyhle kluky většina lidí neznala do loňského Fluff Festu, kde se postarali snad o největší zážitek posledního dne, kdy by všichni měli řešit jestli se headlinerovi povedl či nepovedl koncert. Ale ne, prakticky mimo areál v nenápadném psych tentu se otevřeli brány pekel a kdo tam byl, tak to nemůže popřít. Emoce, nasazení, křik, řev, tanečky. To jsou Rutka Laskier, zjevení pro všechny citlivky co se nebojí dostat pár lokýtků nebo koňárků. Víte, jak spolu často hrají esazlesa a Ravelin 7? Nemyslíte, že by jim někdo měl odebrat vzorky DNA?
N´toko je další kluk, co se rozhodl být nezávislý a jako formu sdělení si vybral hip hop. Krabičky, kroutítka a hlavně nejsilnější nástroj, hlas. Hotový produkt, žádný kompromis. Je v tom dost cítit Astronautalis a třeba i Sims pro představu. Asi to bude i tim, že sám Miha Blažičaka N´toko strávil v Americe celé mládí a mohl tak načerpat místní kulturu. Zúčastnil se i mnoha free stylových bitev, z kterých prý nikdy neodešel poražen a vybudoval si tak ve Slovinském undergroundu své pevné místo. Spolupracuje s celým spektrem umělců, produkuje desky, ale nejvíc je známý svými živelnými koncerty, tudíž si šetřete trochu sil na závěrečnou tečku večera.
Přijede Ptakz, což je Edoshův Kur-ník a pár kámošů, tentokráte Smrad a Rhino Gavel. Noise emo hop. Nebo kvok kvok kvok? Peprná opeřená divadelní performance nebo koncert? Jasné je jedno, že ty vejce co sázejí, jsou dost syrové a nekompromisní, což máme rádi a i přes zvláštní požadavky na zajištění cateringu prostě kurník bude. Jinak kvočny přiletí (ano, slepice opravdu létají) ve čtyřčlenné sestavě a zahážou pukavcemi celý Darskside (nebo Pohodu?), tak si občas radši zacpěte uši, aby vás náhodou taky netrefili. Texty sou jasné. Vzhledem k tomu, že jsou z Kutné Hory, tak se zákonitě postavili na stranu zrovna zde nejvíce týrané slepičí populace a odnáší to chudák savec. No těšíme se moc, jen toho peří všude kolem a těch klovanců ve svědomí.
Na podobný typ kapely jako je Snyder jsme v Plzni dlouho čekali. Špinavé kytary, chytlavé melodie a hlavně to srdíčko. Adámo, Klička a Andrej, známí například ze Sunstroke či Ubožáka se prostě rozhodli, že začnou tvořit hity bez jakýchkoliv kompromisů. Hrají prý alternativní indie grunge, tak jim to prostě budeme věřit. Všiml si jich i spřátelený label Slush Records, kde nedávno nahráli debut Lucky Peanut, do kterého otiskli své současné životní postoje a hektolitry chlastu vylazený emoce. A to že to myslí skutečně vážně dokazuje čerstvá deska Demonseat baby carrots, z které nám tu všem tak trochu spadla brada.
Zmar tvoří Morbi, Vadim, Petr a Jehu a hrají emo screamo hardcore a bydlí v Praze. Kapela vznikla na ostatcích kapel jako například This Night Draws The End nebo dalších, které si má marná pamět už nedokáže vybavit. Mají rádi Plzeň a my máme rádi je.
Zerograd je vlastními slovy banda neumětelů z Chotěšova, co nenávidí vlastní tvorbu. Hrají protože musí. Nahrávky nebo profily nečekejte. Myslete na Arai a Melmac.

Kolem bude taky:
SLUSH RECORDS - trička, cd, shlush zin a tašky od kapel ze stáje
SEBETVOR - diyzin plzeňské scény nebo co to je
KRISTÝNA PLESKOVÁ & BON IVAN - Kristýna dělá porcelán v "Kabinetu", "Kristýna Plesková Porcelain" a tetuje. Bon Ivan kreslí, tetuje a občas udělá nějaký zin. Na Fesťáku budou mít stánek plný překvapení, včetně společného projektu, ve kterém zrecyklují pár starých porcelánů po babičce
DRZOST - premiérové číslo feministického zinu

Kdy: 27.5.2017 od 17:00
Kde: Pohoda Music club & Darkside club
Vstupné: 190 Kč až jak chcete

Facebook událost: https://www.facebook.com/events/218021502018109/
František Marek